Horská chata Lučanka – ubytování Jizerské hory

chata s útulným interiérem ve dřevěném obložení s příjemnou horskou atmosférou

Turistika

Turistika v Jizerských horách

Horská chata Lučanka je v nedalekém okolí turistických značených tras v oblasti CHKO Jizerské hory. Každý si může zvolit turistickou trasu podle svých možností - krátký výlet na zajímavé místo, a nebo celodenní i vícedenní výšlap s náročným terénem.

Pěší turistika a Jizerské hory

Jizerské hory můžete navštívit v kterémkoliv ročním období. Je zde mnoho turistických cest, které Vás provedou množstvím přírodních zajímavostí jako jsou například skály, bukové lesy, horské louky, rašeliniště, vodní nádrže, vodopády, historické i moderní rozhledny, horské vrcholy přesahující hranici 1000 m n.m. Občerstvení zajišťuje dostatek turistických chat a sezónních kiosků. Po zpevněných turistických stezkách se můžete vydat pěšky, s kočárkem, na kole nebo v zimě na běžkách. Některé trasy jsou vhodné nejen pro pěší turistiku, ale i pro vozíčkáře a na in-line bruslích. V letním období se můžete během turistického výletu zastavit a odpočinout u některého z přírodních koupališť. Turistiku Vám může zpestřit také návštěva muzeí a galerií, ve kterých se můžete seznámit s tradicí sklářství v Jizerských horách. Pro děti je krásným zážitkem návštěva zoologické anebo botanické zahrady v Liberci.

Jizerská magistrála

Odkaz: www.jizerskaops.cz

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou běžeckých stop o celkové dálce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. U nás se můžete na magistrálu dostat z Horního Maxova. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská padesátka se startem a cílem v Bedřichově. Mimo zimní sezónu je pro turisty využitelná část Jizerské lyžařské magistrály se zpevněnými cestami. Tím se otevírá možnost návštěvy Jizerských hor vozíčkářům a rodinám s kočárky. Pro bezpečnost chodců byla oddělena jejich trasa od cyklistické, a tak vznikla Jizerská magistrála pro pěší turistiku, která je součástí projektu Nová Hřebenovka. Její trasa v Jizerských horách vede z Jizerky po hřebeni s výhledem na Ptačí kupy a Holubník přes Bedřichov až do Hrádku nad Nisou.